Canicross okolo Hradce se opět vydařil

20.9.2018

Canicross okolo Hradce je už mezi závodníky pojem. A protože se tradičně jedná o jeden z nejoblíbenějších závodů o závodníky nemá akce nouzi. Letos si v areálu u rybníka Biřička připravil Dušan Erbs a jeho parta pořadatelů z SK Děti Severu už dvanáctý ročník. Opět čekala na všechny týmy rychlá trať, bezproblémová organizace a pohodová atmosféra. Navíc se pro mnohé jednalo o poslední větší test před nadcházejícím MS ECF, které se jede už první říjnový víkend v polském Lubieszowě. 

Celý závod odstartovala sobotní registrace závodníků. A protože všechno parádně odsýpalo, mohlo se začít už kolm dvanácté hodiny závodit. Jako první byl na pořadu dne dětský závod "Kidbike okolo Hradce", tedy závod dětí do pěti let na dětských odrážedlech a koloběžkách. Bylo vidět, že děti dávaly do závodění všechno a mnozí z nich poprvé okusili atmosféru opravdického závodu.
Hned jak děti odložily odrážedla, mohly si připnout psy a závodění odstartovalo naplno. Nakonec se startu dočkaly všechny dětské a juniorské kategorie, pro které si pořadatelé připravili tratě různých délek v okolí Biřičky. Na konec vložených závodů odstartovali příchozí, kteří si netroufli na hlavní závod, případně potřebovali "otrkat" mladé psy. 

Úderem půl čtvrté se na start začali řadit první závodníci hlavního závodu. Postupně odstartovali na trať dlouhou 4,3 km závodníci ve všech kategoriích individuálního mushingu. Všechny kolečkové kategorie čekaly intervalové starty po 30 s, canicrossy pak měly start hromadný. Bohužel letošní září pokračovalo v letním počasí a tak bylo v sobotu opravdu teplo. Naštěstí vody v rybníce  bylo pořád dost a tak si všichni poradili s vysokými teplotami bez nejmenšího problému. V prvním dni jsme mohli vidět spoustu krásných soubjů na trati a zajímavě se tak rozdaly karty na nedělní závod. 

V noci ze soboty na neděli se splnilo přání snad všech závodníků a sice aby se trošičku ochladilo. V noci spadla rtuť v teploměru až k 5 stupňům, což bylo pro nadcházjící závod slibné. První starty byly naplánovány na 9 hodinu a startovalo se tentokrát Gundersenovou metodou, tedy v rozestupech v kterých dojeli závodníci v sobotu. Hned několikrát jsme tak mohli vidět během pár vteřin startovat tři i víc závodníků. Na trati rozhodovala každá chybička a závodilo se doslova až do posledních metrů. Canicrossy startovaly opět hromadně.
Čekání na vyhlášení výsledků zkrátil oblíbený plavecký závod Vlastíkovo plavání okolo Hradce. A protože byla voda v Biřičce letos příjemně teplá, vrhlo se na 170 m dlouhou trať hned 17 žen a 10 mužů. 

Na vyhlášení výsledků se úspěšní závodníci dočkali tradičních keramických medailí a spousty cen od sponzorů závodu. Celé vyhlášení ukončila bohatá tombola, ve které si přišli na své snad úplně všichni. Nezbývá, než Dušanovi poděkovat za skvělý víkend a tešit se na třináctý ročník. Tak zase za rok!

Celkové výsledky závodu jsou ZDE a fotky TADY

Text a foto: Petr Fochler