Canicross s Fitminem, Leskros v Dnešicích a Solomon Ještěd 101 odstartovaly po koronavirové pauze další část sezony!

7.7.2020

Prvními dvěma závody znovu odstartovala sezona 2020, kterou přerušila na jaře koronavirová krize. Bohužel se tak uskutečnily pouze dva závody a kdo je nestihl, musel letos těžce natrénované kilometry oželet a trpělivě čekat na nové spuštění závodů. Celkem pružně zareagovali pořadatelé z Rozběháme Česko, kdy uspořádali během juara několik virtuálních závodů. Tyto virtuální závody se ukázaly jako velmi dobrým nápadem a alternativou ke zrušeným akcím. Každý závodník si proběhl předem určenou délku tratě a následně přes některou z aplikací zaslal svůj výsledek organizátorům, kteří nakonec sestavili výsledky a proběhlo dokonce i vyhlášení výsledků a to živým přenosem na facebooku. A nechyběly ani krásné dřevěné medaile, které přišly každému závodníkovi následně poštou.

Na konci května to ale začalo vypadat, že by se mohly spustit i klasické závody. Když se s uvolněním vládních opatření začaly objevovat první propozice. Bylo jasné, že zájem o tyto závody bude obrovský a po dlouhé pauze si některý z nich nechá ujít málokdo. A tak jsme na nich mohli potkat i spoustu ManMaťáků. A bylo vidět, že naši závodníci rozhodně na jaře nezaháleli a makali naplno.

Prvním větším závodem, který se uskutečnil, byl Canicross s Fitminem na zámku Lemberk, který pod hlavičkou Fitminu pořádali pořadatelé, letos zrušeného Canicross tour s Fitminem. A i přes nepřízeň počasí, kdy celý víkend lilo jako z konve se sjelo k Lemberku spousta závodníků a ukázali, že canicrossaři nejsou žádná ořezávátka. S náročnou rozblácenou tratí si všichni poradili na jedničku. A protože se se pořadatelé rozhodli uspořádat závod i pro kola a koloběžky, nemohla chybět na startu ani Nicole Marešová, která si vyjela na kole i koloběžce skvělé druhé místo.  V canicrossu mužů se psy nad 21 kg se sešla vynikající konkurence, ve které doběhl na 5. místě Dušan Erbs a hned za ním na 6. místě finišoval Ondra Exler. V ženách se psy na do 21 kg pak zabodovala Jana Draslarová, která napodobila Dušana a doběhla na parádním 5. místě. Protože byl ale ManMat jedním z partnerů závodu, makali s ManMatem vlastně úplně všichni a podle pozávodních reakcí se závod opravdu povedl.

Druhý větší závod pak zahájil prázdniny. Byl to první závod seriálu Leskros a uskutečnil se v Dnešicích nedaleko Plzně. Protože se kvůli koronaviru musel celý seriál hodně přeorganizovat, museli nakonec pořadatelé zvolit tento pro canicross netypický termín. Tomu pořadatelé rozumně upravili i čas startů, protože první kategorie odstartovala už v sedm hodin ráno. Podařilo se tak vyhnout nejteplejším částem dne.
Pořadatelé si pro závodníky připravili hned dvě verze tratí – sprint měřil 4,5 km, mid 9 km a obě trati vedly po lesních a polních cestách v okolí Dnešic bez jediného metru asfaltu. Bohužel se tentokrát zřejmě ManMaťáci zalekli horkého počasí a tak se nám představil v canicrossu mužů se psy nad 23 kg se nám představil skvěle Dušan Erbs s Merlinem, kteří doběhli na vynikajícím 2. místě.

Dalším závodem, kde se představila ManMaťačka Jana Draslarová byl Salomon Ještěd 101, který se běžel v okolí Ještědu, kdy spolu s běžci se psy startovali zároveň i běžci bez psů a bylo zajímavé pozorovat jak se běžci s canicrossaři porovnají. A porovnali se parádně, protože na druhém místě absolutně doběhla Jana  Draslarová, která tím pádem s přehledem zvítězila v kategorii canicrossu žen.