Češi opanovali Mistrovství světa ICF v Polsku!

9.10.2018

Do Lubieszowa tentokrát vyrazil rekordní počet závodníků. Už po uzavření přihlášek do reprezentace vše napovídalo, že by se z české strany mohlo jednat o výjimečný šampionát. Vše umocnila informace, že se polští pořadatelé rozhodli přijmout všechny přihlášené české závodníky, kterých bylo více než sto a všichni se tak vyhnuli sítu české nominace. 

Na závodníky čekal v Polsku připravený steak out s vyznačeným prostorem pro parkování po jednotlivých státech a několik verzí tratí podle jednotlivých katgorií. Spousta závodníků využila čtvrtek pro trénink se psy, pro který byla trať až do čtvrté hodiny odpoledne otevřená. Během pátku pak bylo možné si jít trať projít nebo proběhnout bez psů. V pátek pak na závodníky čekala ještě veterinární přejímka a hlavně slavnostní zahájení celého šampionátu. Po slavnostním průvodu a nezbytných proslovech si pořadatelé připravili vystoupení místní kapely, která hrála poměrně dlouho do večera. Většina z nás ale vyrazila zalehnout, abychom byli na závodní den odpočinutí. 

Ráno se totiž začínalo závodit hned od osmé hodiny, kdy se vydali na závodní trať ve třiceti vteřinových intervalech první závodníci kategorie bikejöring mužů. Během celého dne pak odstratovaly i další kategorie v bikejöringu, scooteru a konečně i canicrossu, který celý závodní den uzavřel. 
V neděli se pak startovalo po jednotlivých disciplínách v absolutním pořadí bez rozlišení věku a pohlaví. Canicrossy čekaly starty hromadné ve vlnách po deseti. Celý závodní program uzavřely canicrossové štafety a smíšené štafety, které se skládaly z canicrossaře - scooteru a biku. Po delším čekání se večer uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků, při kterém jsme mohli slyšet českou hymnu hned několikrát a česká reprezentace potvrdila svoji dominantní pozici, když se i letos stala nejúspěšnější výpravou ze všech. Celkem jsme vybojovali 26 medailí - 14 zlatých - 8 stříbrných - 4 bronzové. Neuvěřitelný výsledek.

A na závodě nechyběla ani početná výprava našich ManMaťáků, kterým se mimořádně dařilo. V bikejöringu žen se na 7. místě umístila Nicole Marešová a 10. byla Hanka Kučerová. Mezi veteránkami na kole brala po svělých výkonech stříbrnou medaili Ilona Erlebachová a bronzovou Soňa Klikarová! Mezi nejstaršími veterány byl pátý Vlastík Keltner. I mezi juniorkami jsme brali medaili a to stříbrnou zásluhou Zuzky Jílkové. 

Scooter je tradičně pro čechy velmi silná disciplína a to se i potvrdilo. Mezi ženami brala stříbro Václavka Kuříková. Mezi muži veterány jsme brali naše první zlato zásluhou Jirky Suchého. Michal Mayer byl mez veterány patnáctý. Mezi veteránkami jsme pak brali hned první dvě místa. Martina Štěpánková totiž zvítězila a hned za ní na druhém místě dojela Ilona Erlebachová. 

V canicrossu jsme měli nejsilnější zastoupení ve všech. Mezi muži doběhl v nabité konkurenci pro zlato Tomáš Jaša. Petr Fochler byl šestý a Milan Sudek desátý. Mezi veterány to skvěle rozběhl Jirka Suchý, který se stal naším druhým canicrossovým mistrem světa. Mezi veteránkami pak jasně zvítězila Martina Štěpánková a i ona si doběhla pro své druhé zlato. Mezi juniorkami pak startovala Zuzka Jílková, která doběhla těsně pátá. 

Naši závodníci se nakonec zúčastnili i závodů štafet. V té mužské zabodoval Petr Fochler s Tomášem Jašou a Jakubem Rinnem, kteří si v dramatickém závodě doběhli pro mistrovský titul. Ženská štafeta ve složení Martina Štěpánková - Petra Mencáková a Míša Srchová pak muže skvěle napodobily a i ony si doběhly pro titul mistryň světa. 

Ještě jednou musím vyzdvihnout výkony Martiny Štěpánkové, která získala tři zlaté medaile a stala se nejúspěšnějším sportovcem celeho mistrovství! Dvě zlaté medaile bral Jirka Suchý a Tomáš Jaša a dvě stříbra Ilona Erlebachová.

Všem úspěšným závodníkům moc blahopřejeme! Jsme moc rádi, že makáte s ManMatem!

Foto: Petr Fochler