Co dělat před prvním závodem? Připravte se, doplňte tekutiny, zahoďte trému a užijte si ho!

29.3.2017

Pokud již znáte termín vámi vybraného závodu, zjistěte si z propozic především základní informace, bez nichž se neobejdete (jakým způsobem a dokdy se přihlásit, kdy se koná prezentace, jakou formou a kdy zaplatit startovné, jaké jsou veterinární podmínky a kdy se bude konat veterinární prohlídka psů).

Do místa konání závodů byste se měli dopravit s takovým časovým předstihem, abyste se nestresovali a v klidu připravili na start. Při prezentaci zaplatíte požadované startovné, odevzdáte doklad o očkování vašeho psa a vyzvednete si startovní číslo. Ve stanovenou dobu byste měli se svým pejskem projít krátkou veterinární prohlídkou. Nezapomeňte si zjistit přesný čas vašeho startu. A pokud jste si vybrali pro vás vhodné místo k parkování, můžete začít s přípravou na samotný závod.

Co by mělo následovat?

Připravte si oblečení a vybavení na závod

Připravte si oblečení, které budete potřebovat. Oblečení na prohlídku trati, venčení psa, závěrečné rozcvičování i samotný závod. Nebuďte líní se převlékat, v jednotlivých fázích přípravy oblečení měnit. Udržujte se v suchu.

Důležitou samozřejmostí je připravit vše potřebné pro samotný závod, především postroj, sedák s tažnou šňůrou a startovní číslo.

Prohlédněte si trať závodu

Trať závodu si před startem prohlédněte. Nestačí jen, že si ji pamatujete z minulých let. Pořadatel mohl udělat úpravy (ať už v jejím vedení, délce nebo úpravě povrchu), které vás mohou zaskočit. Vliv může mít jiné počasí než při loňském ročníku.

Pokud jste na závodě poprvé, měla by prohlídka pro vás být takřka povinností. Můžete ji provést různými způsoby: trať si projít, proklusnout nebo (v případě, že je velmi dlouhá, nebo cíl je na jiném místě než start) projet si ji třeba na kole (které vám půjčí někdo ze

závodníků startujících v bikejöringu).

Velký význam také má, jestli trať zná váš pes. Bude vědět, co ho očekává a poběží správně i bez vašich povelů. Navíc psa dobře vyvenčíte, což je jedním z nejdůležitějších bodů jeho přípravy na závod. V případě velmi dlouhé trati nebo horkého počasí zvažte, zda s sebou psa na prohlídku brát. Pro vás i vašeho psa může být proběhnutí trati součástí rozcvičení před startem. Proto zvolte vhodnou dobu jejího provedení.

Na většině závodů pořadatel provádí ve stanovený čas poučení závodníků, na kterém také informuje o trati závodu.

Je-li pro vás závod důležitý, je o to důležitější prohlídka trati.

Shromážděte a vyhodnoťte dostupné informace

Snažte se zjistit všechny informace, které by vás mohli dovést k úspěšnému absolvování závodu. Nejen informace od pořadatelů, ale třeba o vaší konkurenci. Kdo s jakým psem poběží, kolik toho natrénoval, jaké měl výsledky, jak se na závod chystá, co ho pobolívá, jakou má taktiku, co od závodu očekává. Tyto „zaručeně spolehlivé“ informace po jejich vyhodnocení můžete použít k taktice při samotném závodě, popř. se domluvit na vzájemné pomoci s některým ze soupeřů. I to ke canicrossu patří.

Nezapomeňte jíst a pít

Co jíst a pít, neptejte se - vyzkoušejte doma před tréninky. Důležité je zjistit, co vám vyhovuje a co vás podpoří. Čím, v jakém množství, a v jakých časových intervalech před startem zavodnit pejska. Co, v jakém množství, a jak dlouho před startem budete pít a jíst vy. Více tekutin v horku, ale pít i v mrazivém počasí!

Rozběhání, rozcvičení, rovinky

RRR, to znají i ti nejmladší adepti atletického tréninku. Jak efektivně prohřát a roztáhnout svaly. Před závodem v canicrossu skutečnost, kterou v žádném případě nesmíte podcenit nebo dokonce obejít. Anebo hazardujete. Běh po startu připomíná u mnoha závodníků sprint na krátkou vzdálenost. Nabuzený pes vás za sebou vleče. V tu chvíli „běžíte závod na pouhých několik stovek metrů, ne třeba na 6 km“. A bez správného nahřátí a prokysličení svalů, a rozdýchání plic, můžete mít problémy již po krátké době běhu.

Rozběhání může být součástí prohlídky trati, nebo také jednou z forem vyvenčení psa. Nemusí být dlouhé, stačí několik stovek metrů.

Při protahování doporučuji zařadit cviky z kalanetiky a strečinku, pohyby do krajních poloh s výdrží max. 15 sekund.

Odběhání několika rovinek vás nastartuje, uvede do závodního stavu.

Uvědomte si, že celkový efekt předstartovního rozcvičení mizí zhruba po dvaceti minutách neaktivity. Proto dobře načasujte jeho provedení. Teplejší oblečení vám umožní nejen rychlejší zahřátí organismu, ale i jeho udržení v žádaném stavu. Nebojte se zpotit.

Než odejdete ke startu

Včas a v klidu se oblékněte, vše raději dvakrát překontrolujte. Nejste-li si jisti, zeptejte se nebo sledujte reakce soupeřů. Triko raději zastrčte, boty přešněrujte.

Startovní číslo vás nesmí znervózňovat nebo obtěžovat během závodu. Proto tkalouny zkraťte na vhodnou délku a číslo navíc posichrujte spínacími špendlíky.

Psovi nasazujte postroj v klidu a s vážností. Je to pro něho událost. Obojek i vodítko nechte v autě.

V případě chladnějšího počasí si ponechte zimní bundu. Odložíte ji a předáte svému doprovodu až těsně před startem.

Cestou na start se snažte zbavit trémy a pozitivně naladit. Je to přece jenom sport.

František Burda