Čtrnáctý ročník ManMat canicrossu okolo Hradce je minulostí

14.9.2020

ManMat canicross okolo Hradce je za svoji dlouhou historii už pojem. Letos si připravil Dušan Erbs se svojí partou pořadatelů z SK Děti Severu už čtrnáctý ročník a závody stály opět za to. I tentokrát jsme mohli zažít něco nového. 

Na Biřičce, se totiž v sobotu dopoledne uskutečnil Běh pro paměť národa - charitativní běh, který měl za úkol vybrat co nejvíce prostředků pro natáčení příběhů pamětníků významných událostí 20. století (více infromací ZDE). A protože si pořadatelé sedli do noty rozhodli se, že spojí síly a připraví celý závodní den. Běh pro paměť národa odstartoval už v sobotu dopoledne a závodníci si mohli vybrat ze dvou tratí - 4,6 km a 9,2 km. Závodilo se na stejných tratích jako odpoledne se psy a zájemci si tak mohli zkusit závod nanečisto bez psa už dopoledne. Toho nakonec využil ředitel závodu a ManMaťák Dušan Erbs, který doběhl na kratší trati jen těsně na druhém místě a s přehledem zvítězil ve své kategorii. Parádní začátek závodu.

 

Odpoledne už přišlo na řadu závodění se psy. Jako první absolvovali svůj závod děti a příchozí na zkrácené trati. Toho využili i někteří ManMaťáci k zaučení mladých psů a nebo proběhnutí důchodců. Nicole Marešová doběhla mezi ženami na třetím místě a Ondra Exler zvítězil mezi muži. 

Úderem páté hodiny odpolední už vyjeli na trať i závodníci hlavního závodu. Trať měřila 4,6 km a od předchozích ročníků se výrazně lišila, kdy prudký kopec na prvním kilometru nahradilo nepříjemné táhlé stoupání a také dlouhé rovinky po širokých cestách. Bohužel závodníky v sobotu potrápily teploty, které stoupaly opravdu vysoko a schlazení před startem v rybníku se stalo prakticky nutností. Všichni ale závod zvládli celkem bez problémů a užili si i příjemné odvěžení po dojezdu. 

V neděli už bylo o poznání lépe. Přes noc se les příjemně vychladil a vše tak slibovalo skvělé závodění. Tomu tradičně pomáhají i starty gundersenovou metodou - tedy v rozestupech, ve kterých závodíci dojeli v sobotu. Velmi motivační závod pro psy navíc nabízí i jasné výsledky - kdo dojede první, vyhrál. Canicrossy pak startovaly podobně jako v sobotu hromadně.

A protože je závod naše srdcovka, mohli jsme na startu potkat spoustu závodíků ManMat týmu. V kategorii bikejöringu žen zabodovala Nicole Marešová, která si dojela pro bronzovou medaili. Mezi muži pak tradičně bodoval Ondra Exler, který bral zlato.

Na koloběžce s jedním psem jsme měli hned dva zástupce. Jirka Suchý potvrdil svou dominanci a zvítězil. Vlastík Keltner pak bral čtvrté místo. Mezi ženami se pak dařilo Anetě Konvalinové, která si po velmi dobrém výkonu, především ve druhém kole, dojela pro třetí místo. Na koloběžce se dvěma psy jsme měli hned tři želízka v ohni. Jirka Suchý si dojel pro zlato, Vlastík Keltner pro bronz a Jana Králové dojela sedmá. A zástupce jsme měli i v koloběžce s čistokrevnými psy, kde se v dobré konkurenci prosadil Venca Zetek, který dojel třetí. 

V canicrossu mužů se povedlo zabodovat Petrovi Fochlerovi, který si odvezl zlato. Mezi ženami pak doběhla druhá Jana Draslarová a mezi veteránkami zvítězila Soňa Klikarová. Ta by se se svým parádním časem umístila na druhém místě i v elitní kategorii žen. 

Canicross okolo Hradce stál opravdu za to. Parádní výkony, super organizace a hlavně příjemná atmosféra provázela celý závodní víkend. Nám nezbývá než poděkovat organizátorům za skvělé závody a závodníkům za vynikající výkony. Kompletí výsledky jsou TADY