Historie a počátky individuálních musherských sportů u nás

29.3.2017

Skijöring

Skijöring je sport, při němž pes (nebo více psů) táhne běžce na lyžích. Vznikl v době, kdy u nás jezdci ještě neměli dostatek psů potřebných k sestavení vlastního spřežení. První závody se pořádaly jako jednokolové. První den byl na pořadu skijöring a druhý den mushing (závod psích spřežení). Většina smeček byla vytvořena ze psů startujících i v první disciplíně.

16. března 1985 se konaly v Peci pod Sněžkou první oficiální závody psích spřežení u nás. Klub českého horského psa zde pořádal otevřené klubové přebory, které zahájil závod ve skijöringu. Na trať vyjelo osmnáct závodníků převážně s českými horskými psy. Výjimku tvořili tři aljaští malamuti. Vítězem se stal Petr Kobr před svým bratrem Ivanem a Petrem Hanzlíkem.

V lednu 1986 se opět v Peci pod Sněžkou sešli účastníci dalšího závodu, který již byl označen jako bodovací o československý pohár. Svůj první start ve skijöringu proměnil ve vítězství Jiří Emichel.

Šumavský Zadov přivítal v pondělí 20. ledna 1986 účastníky prvního mistrovství republiky. Titul v závodu lyžaře se psem oslavil Václav Kůrka. Zvítězil před Vladimírem Pechkem a Petrem Hanzlíkem.

Poslední pohárový závod v roce 86 vyhrál Ivan Kobr a společně s Václavem Kůrkou se stali i prvními vítězi Poháru ČSSR ve skijöringu. V tomto závodě ve Svaté Kateřině poprvé startovaly ženy v samostatné kategorii (vyhrála Irena Maršálková). Své první mistrovství měly o rok později na Zadově - zvítězila Eva Loučková před Danou Kupkovou a Helenou Švarcovou.

V roce 1989 se jel ve Vysokém nad Jizerou první dětský závod. Mistrovství republiky na Zadově se prezentovalo rekordní účastí 54 mužů a 12 žen. A na Třech Studních se ve skijöringu poprvé závodilo dvoukolově. V únoru 1991 se na Zadově premiérově soutěžilo ve skijöringu na středních tratích (1. Václav Kůrka, 2. Vladimír Pechek, 3. Vít Šanovec).

V únoru 1993 se poprvé konaly dva národní šampionáty. Prvními mistry České republiky se stali Alexandr Nekvinda v midu v Jánských Lázních a Ivan Kobr ve sprintu na Třech Studních. Teprve v roce 1994 se objevil závod ve skijöringu i na programu harrachovských závodů. Zvítězil Milan Žák před Františkem Burdou, prvním vítězem českého poháru z roku 1993. V roce 1995 se konalo v Harrachově mistrovství republiky. Milana Žáka dokázal porazit Jan Horák, který pro sebe získal i český pohár.

V zimní sezóně 1995-1996 se uskutečnilo rekordních deset pohárových závodů. Za Honzou Horákem skončil druhý v poháru i na republice v Novém Městě na Moravě Vít Procházka. V roce 1997 se mistry České republiky ve třídě Skj stali Jiří Suchý, a v obnovené premiéře žen Iva Valtrová (je také první vítězkou českého poháru ve skijöringu v kategorii žen).

Pulka

Pulka je pohybová aktivita, při níž pes (nebo tandemový zápřah několika psů) táhne pomocí oje pulku (saně ve tvaru bobu požadované hmotnosti) a běžce na lyžích.

První závod v pulce, který se konal na prvních závodech chovatelského klubu severských plemen v Harrachově 22. - 23. února 1986, vyhrál Ivan Kobr s českým horským psem Gankem. Trať měřila 12 km a startovali tři závodníci, dva s českým horským psem a jeden s aljašským malamutem.

 

Podzimní závody s rolpulkou (pulkou na kolečkách) prakticky nahradila nová disciplína - canicross. Jednou z variant byl v osmdesátých letech i pneupsícross (pes + pneumatika + běžec), pořádaný Klubem českého horského psa.

Bikejöring

Bikejöring je pohybová aktivita, při níž pes (nebo více psů) táhne cyklistu na horském kole.

První závody v kategorii „cyklista a pes“ (správněji „pes a cyklista“) se konaly koncem osmdesátých let.

O jednom takovém citujme z místního tisku:

„Atraktivní podívanou připravili návštěvníkům Osečné v sobotu 15. října členové Klubu chovatelů psů severských plemen a jezdců se spřežením - oblastní skupiny saňového sportu v Liberci. Pod názvem „Liberecké okruhy 1988“ tu uskutečnili první kontrolní závod v hornatém terénu poblíž prameniště Ploučnice v délce 5300 m. V kategorii SK jel vždy cyklista a pes. Na startu návštěvníci viděli plemena aljašského malamuta, sibiřského husky a českého horského psa. Zvítězil V. Kozák z Bezvěrova před libereckým J. Pojslem a J. Erbem z Osečné. Druhý kontrolní závod se jel o den později na libereckém letišti na trati 3000 m.“

Podzimní „kolečkové“ závody navázaly v devadesátých letech na tradici dříve organizovaných přejezdů a „podzimních ježdění“, a dnes tvoří nedílnou součást termínového kalendáře závodů psích spřežení.

Poprvé se republikový šampionát v bikejöringu konal až v druhé polovině devadesátých let - 31. října a 1. listopadu 1998 v Křivoklátu. Mezi muži zvítězil Jiří Suchý před Romanem Habáskem a Janem Horákem, mistryní republiky se stala Lenka Fiedlerová před Monikou Kindlovou a Janou Macháčkovou.

Triatlon (a duatlon) se psem

Světovou premiéru měl triatlon se psem 28. srpna 1993 v Sadské u Poděbrad, jako soutěž o titul „železný pes“ (Letní memoriál Dr. V. Vojtěcha). Plavalo se 100 m, na kole se jely dva pětikilometrové okruhy a běželo se 5 km. V hlavních kategoriích (Velký železný pes) startovalo 15 mužů a 5 žen. Vyhrál František Burda před Zdeňkem Knotkem a Vítem Procházkou, mezi ženami pak Martina Vavrušková před Martinou Pokornou a Šárkou Kopáčkovou.

V sobotu 2. října 1993 se konala v pražských Hostivařských sadech premiéra duatlonu se psem, v klasické kombinaci: 2 km běh se psem - 5,8 km jízda na kole se psem - 1 km běh se psem.

6. a 7. listopadu 1993 se konal v Sadské duatlon se psem v netradičním pojetí: první den běh se psem a druhý den jízda na kole se psem, časy z obou kol se sčítaly. Délka trati v každém kole byla 4 km. V této podobě byl duatlon se psem opět v Sadské obnoven v roce 1996 (tentokrát se začínalo jízdou na kole se psem a druhý den pokračovalo během se psem).

Canicross

Canicross je pohybová aktivita, při níž pes (nebo více psů) táhne běžce.

První běžce se psy jsme na domácích závodech psích spřežení mohli vidět na konci osmdesátých a začátku devadesátých let, a to v kategoriích skijöring nebo pulka. Stávalo se, že v zimě běželi bez lyží, pokud bylo málo sněhu, nebo na podzim bez rolpulky, pokud ji neměli.

Od roku 1993 se i u nás začínaly pořádat závody v kategorii "běžec a pes", především v Praze a středních Čechách.

První oficiální závod (a současně také první závod sportů psích spřežení v Praze) se konal v sobotu 18. září 1993 v Hostivařském lesoparku. Závod typu „běžec a pes“ měřil 3 666 m a byl druhým závodem série Centrum Cup 93, kterou pořádaly Musher´s klub Centrum, Klub českého horského psa a Sportovní klub Bering Praha. Zúčastnilo se ho dvanáct mužů a čtyři ženy. Vyhrál František Burda s českým horským psem Baarou, druhý skončil Martin Šperl s německým ovčákem Jane z Lhotského lesa a třetí Pavel Simbartl s karelským medvědím psem Kryšpínem. Z žen byla nejrychlejší Martina Vavrušková s velkým kníračem Brixem z Vysokého. Prvního závodu v Praze se zúčastnilo pět českých horských psů, čtyři němečtí ovčáci, tři sibiřští husky, karelský medvědí pes, československý vlčák, velký knírač a kříženec Azor.

Pohárová soutěž Centrum Cup 1993 získala pro individuální musherské sporty i Standu a Zuzku Kynclovy z Petříkova u Velkých Popovic. Ti už pár týdnů po uskutečnění prvního závodu v pražské Hostivaři uspořádali Petříkovské závody a na jaře příštího roku i první Rodinný Cani Cross dvojic, tedy první štafetové závody v canicrossu u nás.

V programu závodů se začal canicross pravidelně objevovat od roku 1995. O rok později byl vyhlášen první ročník českého poháru v canicrossu (jeho vítězi se stali R. Horáková a F. Burda) a jeho součástí bylo i první mistrovství republiky, které se konalo 9. a 10. listopadu na Biřičce v Hradci Králové. Toho se zúčastnilo 18 mužů a 6 žen. Vyhrál Jiří Suchý s českým horským psem před Františkem Burdou a Vlastimilem Požárským, mezi ženami jasně zvítězila Renata Horáková se sibiřským husky před Ivou Valtrovou a Jaroslavou Zittovou. Na prvním republikovém šampionátu v canicrossu běželo deset sibiřských husky, pět českých horských psů, čtyři aljašští husky, tři aljašští malamuti a dva belgičtí ovčáci.

V roce 1998 se česká výprava zúčastnila prvního mistrovství Evropy v canicrossu (Eurocanicrossu), které se konalo v belgickém městečku Malonne v oblasti Namur.

V roce 2001 jsme se poprvé zúčastnili i nejtěžšího canicrossového etapového závodu v Savojských Alpách - Trophée des Montagnes. Tato soutěž je právem označována jako „vysoká škola canicrossu“.

Scooter

Scooter je pohybová aktivita, při níž pes (nebo více psů) táhne jezdce na koloběžce.

V druhé polovině devadesátých let se začalo otevřeně mluvit o vzniku nové disciplíny sportu psích spřežení, o třídě „pes a jezdec na koloběžce“. Hlavními propagátory byli Petr Kmoch a především Iva „Želva“ Valtrová, která se také se svým alaskánem Ronym (a na koloběžce) zúčastňovala závodů v bikejöringu.

Historicky první oficiální koloběžkové závody se psem se konaly na děčínském Sněžníku 16. - 17. března 2002. A 16. - 17. listopadu 2002 se na brněnském Masarykově okruhu poprvé soutěžilo i o mistrovské tituly. Mezi muži zvítězil Pavel Porubský před Michalem

„Mezi muži zvítězil Pavel Porubský před Michalem Merhautem a Jiřím Suchým, mezi ženami Martina Klimešová před Annou Toncarovou a Lenkou Fiedlerovou.