Jak se startuje v canicrossu?

29.3.2017

Starty závodů v canicrossu probíhají buď intervalově, nebo hromadně.

Intervalový start

Na závodech se startuje většinou po jednom závodníkovi (individuálně) nebo ve dvojicích, zpravidla v intervalu jedné minuty (někdy 15 nebo 30 sekund).

V prvním kole závodu určí pořadí startujících závodníků pořadatel, v případných dalších kolech se startuje v pořadí dle umístění po předcházejícím kole (buď od nejlepšího závodníka v průběžném pořadí, nebo naopak v opačném pořadí, tedy od toho nejpomalejšího běžce).

Do druhého kola závodu lze startovat i tzv. Gundersenovou metodou, tedy v časových odstupech, které měli jednotliví závodníci na nejlepšího běžce po prvním kole.

Hromadný start

S hromadným startem jsme se poprvé setkali na prvním Eurocanicrossu v Belgii v roce 1998, kde takto proběhl start štafet. O rok později se stejným způsobem začínal i první závod štafet u nás, v Červeném Kostelci. Hromadný start na mistrovství republiky v kategoriích žen i mužů poprvé viděly Olšany u Rousínova v roce 2000.

Obecně se dá říci, že pravidla pro provedení startu závodu v canicrossu jsou obdobná jako u závodů v běhu na lyžích. Rozhodující je postavení běžce, nikoli psa. Odpočítávání posledních sekund před samotným startem probíhá následovně: „Pět“ - „čtyři“ - „tři“ - „dva“ - „jeden“ - „start!“ (nebo „go!“ či „mush go!“, …).