ManMaťáci sbírali republikové tituly!

15.10.2019

Letošní domácí šampionát se uskutečnil trošku netradičně už v půlce října. Bohužel se termín trefil těsně před Mistrovství Evropy ICF, které se uskuteční hned následující víkend v belgickém Chevetogne a tak byla účast v některých kategoriích trošku slabší, i tak jsme ale mohli vidět špičkové výkony a bylo vidět, že mají všichni na nadcházející ME i MS ve Švédsku skvěle natrénováno. 

Závod i letos pořádal Krušnohorský sportovní klub psích spřežení v čele s Milanem Šindelářem. Pořadatelé si pro  závodníky připravili trať o délce přibližně 4,7 km, která vedla téměř výhradně po loukách v okolí Abertam. Tím pádem byla extra bezpečná a neměla snad žádný problematický úsek. Trať ale byla zároveň pro psy velmi náročná na "čtení", protože často na louce nebyla patrná cesta a tak byla spolupráce mezi mushery a jejich psy jednou z klíčových dovedností závodu a právě správným navedením psů se daly získat cenné vteřiny. To bylo vidět i na celkových časech, kdy se v neděli většina týmů výrazně zlepšila a psi už neměli s tratí vážnější problémy. 

V sobotu odstartovali první závodníci na trať úderem desáté hodiny dopoledne. Postupně se na závodní trať vydali musheři ve všech individuálních i týmových kategoriích. Canicrossaře pak čekaly starty hromadné. Bohužel po psy přišlo do česka babí léto a tak rostly teploty na poměrně vysoké hodnoty. Naštěstí v sobotu dost foukalo a teplo bylo celkem snesitelné. V neděli už byla situace trošku horší a zvlášť canicrossaři se pořádně zapotili. Nakonec ale všichni závod zvládli bez problémů a všichni si jasného dne užívali. 

A na závodě nechyběli ani naši závodníci. Pro mnohé z nich o byl poslední test před nadcházjícím ME ICF v Belgi a MS IFSS ve Švédsku. V kategorii A1 (spřežení do 8 psů sibiřských husky) se dařila Kačce Kulhánkové, která urvala stříbro. Čtvrtý pak v této kategorii dojel Petr Gurega. V kategorii C (spřežení do čtyř psů bez rozdílu plemen) dojela na pátém místě Jana Králová. V kategorii C1 (spřežení do čtyř psů sibiřských husky) skončil těsně pod stupni vítězů na 4. místě Lukáš Klíma. Jedenáctý pak dojel Venca Zetek. 

Kategorie bikejöringu mužů byla pořádně našlapaná, kdy se prvních šest závodníků vlezlo do půl minuty. O necelou vteřinku nakonec zůstal na druhém místě Ondra Exler. Na šestém místě pak dojel Michal Ženíšek a devátý byl Vlastík Keltner. Mezi ženami se dařilo Lindě Suché, která si vystoupala na stříbrný stupínek. V canicrossu mužů zabodoval na druhém místě Petr Fochler a na pátém Aleš Jindra. Mezi ženami pak doběhla devátá Zdeňka Dušková. Na koloběžce s jedním psem jsme pak brali mistrovský titul prostřednictvím Jirky Suchého, který zvítězil o pouhé tři vteřiny. Šestý pak dojel Michal Ženíšek a sedmá Václavka Kuříková. Na koloběžce se dvěma psy pak dovršil svůj double Jirka Suchý, který zvítězil a bral druhý titul mistra republiky. Poslední kategorií pak byla koloběžka se dvěma psy severských plemen, kde se dařilo Veronice Klímové, která dojela sedmá. 

Je vidět, že se makalo naplno a průměrné rychlosti byly důstojné závodu Mistrovství České republiky. Věřím, že se nám bude dařit i na velkých závodech ME a MS, které nás čekají v následujících dvou týdnech. Výsledky závodu jsou TADY a fotky třeba ZDE