ManMaťáci úspěšní na Mistrovství světa na sněhu!

3.2.2019

Vrchol letošní zimní sezony proběhl od středy do soboty tohoto týdne ve francozském Bessans a nechyběla na něm ani česká repezentace. Jakmile se spustilo přihlašování do české nominace vypadalo to na velký přetlak snad ve všech kategoriích. Ale z různých důvodů se nakonec v mnoha kategoriích nominace jet nemusela, protože limit tří závodníků na kategorii mnohdy ani nebyl naplněný.

Tento rok si pořadatelé vyhradili na světový šampionát hned čtyři dny, aby všechny kategorie zvládly odzávodit v klidu a zejména aby mohli závodníci případně nakombinovat i několik kategorií. Po příjezdu na místo čekalo na závodníky nádherné počasí okořeněné kulisou alpských hor. Každopádně podmínky slibovaly skvělý závod a parádně upravenou trať. Celý program zahájilo úterní slavnostní zahájení a ve středu ráno se konečně začalo závodit. Pořadatelé si připravili několik délek tratí pro sprintovou i midovou délku. 

Bohužel přes noc napadlo poměrně dost sněhu a tak se ideální podmínky úplně změnily a závodníci měli plné ruce práce s přípravou lyží i se samotnou tratí, kdy si museli v hlubokém sněhu pořádně máknout. Ve čtvrtek už bylo počasí přeci jen lepší a tak si mohli naplno zazávodit třeba "čtyřky" při svém druhém kole. V pátek se bohužel počasí opět zkazilo a pořadatelé museli rozhodnout o odložení některých kategorií na sobotu především z důvodu bezpečnosti závodníků i jejich psů. Na něktrých úsecích trati totiž panovalo nebezpčí lavin a tak se odjely pouze katgorie, na jichž tratích žádné nebezpečí nehrozilo. 
Zbytek kategorií se tedy odjel během soboty s tím, že kvůli pátečním komplikacím byly zrušeny štafety. 

Na závodě nechyběli ani ManMaťáci a myslím, že se ve světové konkurenci především skandinávců ukázali ve vynikajícím světle. V pulka, která se jela pouze na jedno kolo dojela na čtvrtém místě Martina Štěpánková, které na třetí místo chyběl jen kousek. I tak se ale jednalo o skvělý výsledek hned na začátek šampionátu. V kategorii skijöringu mužů s jedním psem dojel na 15. místě Jirka Suchý. Zlatou radost nám udělala při svém druhém startu Martina Štěpánková, ktré po právu náleží titul mistra světa. Na druhou Madelene Nord ze Švédska najela Martina pět vteřin. 
Od Martiny to navíc nebylo všechno, protože se jí podařilo po skvělé výkonu i v kombinaci (pulka + skijöring) a stala se první českou závodicí v historii, která v této královské disciplíně získala mistrovský titul. 
V závodu "čtyřek" s hromadným startem zajel parádně Michal Ženíšek a odvezl si domů stříbrnou medaili a titul vícemistra světa. V tomto nesmírně našlapaném závodě zajel parádně i Jirka Suchý, který byl pátý. Michal si střihnul i závod čtyřek s "intervalovým" startem, kde dojel devátý.

Určitě se ale neztratili ani ostatní čeští reprezentanti a tak se sluší zmínit i další parádní umístění českých závodníků. V kategorii sprintových "šestek" zvítězila Renata Válková, v midových "dvanáctkách" byl druhý Pavel Pfeifer a na midovém skijöringu zvítězil Zbeněk Hruška a druhý byl Peťa Kolář. 

Čeští závodníci si z francouzského Bessans odvezli snad nejvíce medailí v historii a opět potvrdili, že jsou schopní závodit s těmi nejlepšími. Moc všem děkujeme za skvělou reprezentaci! Výsledky jsou TADY

Foto: Archiv M. Štěpánkové a M. Ženíška