Mistrovství České republiky na suchu 2018 Běleč na Orlicí

1.2.2019

Konec „off snow“ sezony jinde, než na Hradeckém sprintu a midu si snad už musheři ani neumí představit. Letos se jel už osmnáctý ročník a závod byl navíc vyhlášen jako Mistrovství České republiky.

Závod se tentokrát uskutečnil trošku dříve, než je běžné. Třetí listopadový víkend se do tábora Jana Amose Komenského v Bělči nad Orlicí sjely téměř tři stovky závodníků ve všech týmových i individuálních mushingových disciplínách. Opět se tak potvrdilo, že mezi závodníky se těší závod pod taktovkou Musher klubu Metuje skvělé pověsti. Kvalitní tratě, bezchybná organizace, rychlá bezpečná trať a především vynikající atmosféra – právě to jsou hlavní devízy závodu. A pohled na startovní listinu budil opravdu respekt – z republikové špičky chyběl opravdu málokdo a vše slibovalo, že budeme svědky mimořádně našlapaného závodu.

Závod odstartovala páteční registrace závodníků, kterou okořenil výpadek proudu v celém táboře. I tak se ale s problémy pořadatelé poprali a všichni se mohli začít připravovat na sobotní 1. kolo. A protože byl závod vyhlášený jako MČR ve sprintu i v midu, připravili si pořadatelé své tradiční tratě. Midaře čekala trať dlouhá 22,5 km a sprinťáci závodili na 6,3 km dlouhé trati. Obě dvě varianty byly rovinaté a technicky poměrně nenáročné, což nahrávalo opravdu rychlým časům.

V sobotu vyjeli první závodníci na trať úderem desáté hodiny. Jako první šli na řadu midaři, kteří měli strávit na trati podstatně delší dobu. A vzhledem k tomu, že v týdnu přišlo dlouho očekávané ochlazení, bylo krásně vidět, jak si psi závod užívají. Méně už musheři, kteří přijížděli do cíle pořádně promrzlí. Po midařích už čekal závod sprinťáky a na trati jsme viděli naprosto prvotřídní výkony. Mnoho ze závodníků se vrátilo teprve před čtrnácti dny z Mistrovství Evropy off snow ze Švédska, ze kterého si přivezli spoustu cenných kovů. Jejich forma tak právě gradovala a diváci, kterých již tradičně přijelo velké množství, mohli vidět výkony světové úrovně. Bavili se ale také tradičně skvělým komentářem Jirky Plška, který už je nedílnou součástí metujáckých závodů.

Druhý den už šlo o republikové tituly. První kolo zajímavě rozdalo karty a rozestupy mezi závodníky byly často ve vteřinách. Bylo třeba se pořádně „kousnout“ a dát do závodu opravdu všechno, což bylo vidět i na časech, které byly mnohdy druhý den podstatně lepší.
Celý závod uzavřelo slavnostní vyhlášení výsledků. Odkaz na fotky a výsledky najdete TADY.