Na ME 2020 on snow ve Švédsku čeští závodníci váleli!

2.3.2020

Většina ManMaťáků se vydala na cestu dlouhou 1800 km už o víkendu 15. - 16. 2. Cestovalo se do německého Rostocku, kde se ManMaťáci nalodili na trajekt do švédského Trelleborgu. Po šesti hodinách plavby je čekala cesta do městečka Asarna, do kterého bylo mistrovství přesunuto z důvodu nedostatku sněhu ve Falunu. „Už při vylodění jsme byli překvapení, jak mile se k nám všichni chovali. Cesta Švédskem nám přichystala k nahlédnutí nádhernou přírodou, která nás obklopovala. Krásy lesů, přilehlých vod a klidu jsou pro nás nyní krásnými vzpomínkami. Každé venčení pejsků jsme si užívali plnými doušky. “ říká ManMaťačka Aneta.
Na stake-out dorazili v neděli v podvečerních hodinách. Začalo období zabydlování a objevování okolí. Hned ráno vyrazil Ondra Exler a nová posila ManMat týmu Pavel Pischek, zastupující jezdce ve SM1 ( skijöring muži na 15 km), na svůj první samostatný trénink na běžkách. Postupem času se přidávali i ostatní ManMaťáci Martina Štěpánková, Václavka Kuříková a Jiří Suchý k projíždění tratí, hovorům o strategii na trati a správné přípravě lyží na závod. Každý den před závodem se všichni plně věnovali přípravě, jak sebe, tak hlavně svých psů. Napětí postupně stoupalo. Řešilo se mazání, testy lyží, hodiny strávené u kozy se žehličkou a s různými typy vosků na lyže, objíždění testačních koleček správného mazání.

Zahájení
Ve středu večer byly týmy přizváni na slavnostní zahájení. Konalo se v krásném starém kostele. Kde se postupně představili zástupci reprezentujících zemí.

První závodní den byl čtvrtek a již jsme měli pěkně nabitou startovní listinu. Hned v několika kategoriích jsme měli nabito skvělými závodníky.

Jiří Suchý se svými parťáky Špuntem, Cvokem, Tyčkou a Buřtem

Už první den se dařilo mezi evropskou špičkou výborně. I když trať pro SKJ odkryli pořadatelé na poslední chvíli, tak se všichni závodníci s úkolem závodit, poprali na jedničku.

3.místo – Jiří Suchý a Špunt, Cvok, Tyčka a Buřt v čase 16:09.2

Čtvrteční výsledky naznačily, že Česká výprava bude severským zemím dělat na čele nemalé vrásky a taky tomu tak bylo. Další dny přichystaly hodně skvělých výsledů všech českých reprezentantů nejen z týmu ManMat. Odkaz na kompletní výsledky na konci článku.

V pátek se za ManMat tým postavil na start Jiří Suchý do druhého kola SP4.

Pátek + výsledky:

SP4 druhé kolo 9 km:

4.místo Jiří Suchý - Špunt, Cvok, Tyčka a Buřt v čase 16:35

Celkově Jirka dosáhl 4. místa, ale třetí příčka nakonec putovala také za hranice Česka o necelých 5 vteřinek byl lepší Jirka Mencák.

Jirka Suchý zatím, ale ještě nevytáhl všechna esa z rukávu.

V sobotu nás čekala disciplína obsazená Martinou Štěpánkovou v kombinaci (první část trati pes táhne speciální sáňky tzv. pulka, kde táhne navíc zátěž úměrnou své hmotnosti + běžkaře. V druhé polovině se pulka odpojí a jede skijöring), a Jiřího Suchého v Masstart (hromadný start spřežení 4 psů).

Martina po urputném boji v cílovém kopci přišla o vedení, ale Norkám připravila perné chvilky. Jirka prostě wow! S chladnou hlavou odjel závod a vyhrál navzdory tomu, že startoval z druhé řady!

Sobota + výsledky:

Kombinace ženy 2 x 7,5 km: čas první 31:06.4

4. místo - Martina Štěpánková a Tim v čase 31:37.7

Masstart 9 km:

1. místo Jiří Suchý Špunt, Cvok, Tyčka a Buřt v čase 16:29.3

Poslední den byly na řadě pulky a štafety. Na start pulek se postavila Martina s Timem. Na start týmu první štafety byla nasazena Martina s Greyem do rozjezdové skupiny skijöring. Ve druhé štafetě závodil Jirka Suchý ve spřežení se dvěma psy (D) – Cvok a Špek.

Složení štafet celkově:

1. štafeta / 2. štafeta

SKJ – Martina Štěpánková / Marie Ševelová

SP2 – Jana Tomášková / Jiří Suchý

SP4 – Jiří Mencák / Michal Ženíšek

Spojka – Kryštof Spilka / Veronika Chlumská

První štafeta dojela do cíle jako 3. v pořadí po dvou Norských reprezentantech a druhá česká štafeta na 4. místě. Ve štěfetách se vyhlašuje vždy jen nejlepší štafeta za stát, nakonec tedy náš rychlejší tým s ManMaťačkou Martinou získal druhé místo. Závodní klání skončilo slavnostním dekorováním umístěných. Celou Českou výpravu čekala náročná cesta domů.