O víkendu jsme závodili na ManMat Canicross okolo Hradce a Hard dog race v Opatově

17.9.2019

ManMat canicross je už v mushingové termínovce stálicí. Letos se v okolí rybníka Biřička v Novém Hradci Králové usutečnil už třináctý ročník tradičních závodů. I letos si pořadatelé z SK Děti Severu v čele s rodinou Erbsových připravili vynikající dvoudenní závody. Trať byla připravná stejná jako v loňských letech a tak jsme mohli porovnávat časy. Mimo tratě bylo tentokrát objednané i luxusní počasí, kdy sice svítilo slunko, ale v lese zůstal celkem příjemný chládek a v kombinaci s pořádným schlazením v Biřičce před startem se nikdo nemusel bát přehřátí. Letos se navíc mimo samotného umístění v závodě bojovalo v některých kategoriích i o nominace na MS IFSS ve Švédsku. A vidět byly opět vynikající výkony - bylo vidět, že závodníci v létě nezaháleli a na sezonu jsou parádně připraveni. 

Sobotní den odstartoval závod dětí na odrážedlech a podle jejich reakcí bylo vidět, že si závod moc užily. Hned po nich následovalo už závodění se psy - svůj závod totiž absolvali jako děti, tak i dospělí v příchozích kategoriích. Pro mnohé to byly první závody vůbec, pro jiné způsob jak zaučit mladé psy nebo proběhnout důchodce. 

Hlavní závod pak odstartoval úderem půl čtvrté, kdy se na trať vydali první závodníci. Hned po nich následvaly v třiceti vteřinových intervalech závodníci ve všech individuálních musherských disciplínách. Celý závodní den pak uzavřely canicrossy, které startovaly hromadně a bylo tím pádem rozhodně na co koukat. 
V neděli se startovalo už od devíti hodin. A protože se v Hradci už tradičně druhé kolo startuje gundersenovou metodou (v rozestupech z prvního kola), bylo k vidění spousta zajímavých soubojů doslova o vteřinky. Mezi závodníky i diváky je tento způsob startu velice oblíben - na závodníky čeká kontaktní závod a v cíli je okamžitě jasné, jak kdo dopadl. Canicross startoval opět hromadně. Celý závodní den pak uzavřel tradiční vložený závod Vlastíkovo plavání okolo Hradce, kdy se do vod Biřičky vydalo hned sedmnáct závodníků.

A protože se jednalo tak trošku o náš domácí závod, nemohli chybět ani ManMaťáci. V bikejöringu žen do 39 let zabodovala Nicole Marešová na třetím místě a Hanka Kučerová na místě pátém. V bikejöringu žen nad 39 let jsme brali první dvě místa. Na nejvyšší stupínek si mohla vystoupat Ilona Erlebachová a druhá dojela Linda Suchá. V bikejöringu mužů do 39 let se podařilo po dramatickém závodě vyhrát Michalu Ženíškovi. Mezi muži nad 39 let dojel na sedmém místě Vlasta Keltner. 

V canicrossu mužů jasně zvítězil Petr Fochler s Cashem a čtvrtý doběhl Milan Sudek s Kozou. V canicrossu žen doběhla na devtém místě Kamča Šrolerová.

 

Silné zastoupení jsme měli tradičně mězi koloběžkami. Mezi ženami s jedním psem se dařilo Václavce Kuříkové, která zůstala těsně na čtvrtém místě. Sedmá dojela Nicole Marešová a devátá Aneta Konvalinová. Mezi muži s jedním psem si dojel pro vítězství Jirka Suchý. Na čtvrtém místě pak dojel Michal Ženíšek a devátý Aleš Jindra. V kategorii se dvěma psy jsme pak díky Jirkovi Suchému brali první místo a Jirka tím pádem ovládl obě dvě koloběžkové kategorie, což je mimořádný výsledek. Kompletní výsledky jsou TADY a fotky od Kristýny Bečvářové TADY

Foto: Petr Fochler

Většina ManMaťáků sice vyrazila na Biřičku, pár jsme jich ale mohli potkat i na Hard dog race v Opatově u Svitav. Hard dog race se v termínovce objevil poprvé v minulém roce a hned vzbudil poměrně velký rozruch. Jedná se totiž o překážkový závod se psy - takový Spartan race se psem a tak nebyla nouze o bláto ani další náročné překážky. Na závodníky a jejich psy čekalo 16 překážek na trati dlouhé 6 km. Z ManMaťáků zabodovala Martina Štěpánková, které se podařil opravdu husarský kousek, kdy vyhrála nejen v kategorii žen, ale dokonce i absolutně a porazila tak i všechny muže v závodu. Dále zde závodil ještě Michal Mayer, který doběhl na slušném 112. místě z 769. závodníků. Vynikající výkony! Kompletní výsledky závodu jsou ZDE.

Foto: Archiv Martiny Štěpánkové