Psi používaní v závodech psích spřežení

29.3.2017

V závodech sportu psích spřežení lze startovat s jakýmkoliv psem, a je jedno zda se jedná o křížence nebo plemeno šlechtěné podle předem daného standardu. Pokud dochází k dělení do kategorií, je to nejčastěji dle druhu zápřahu, množství zapřažených psů, věku a pohlaví závodníků, anebo podle toho, zda se jedná o tzv. „čistokrevné“ psy nebo zda je kategorie otevřena po všechna psí plemena. Podstatné je, aby tah psy bavil a závodník i jeho psi byli schopni absolvovat závod v souladu s příslušnými řády vydanými pro závody psích spřežení.

Otevření

Většina soutěžních kategorií je otevřena pro všechna psí plemena. Ze závodních psů jsou pak nejvýkonnější právě ti, kteří jsou speciálně šlechtěni za účelem podat co nejlepší výkon. Tito jedinci nepodléhají standardu, a proto nemají žádná omezení při šlechtění nových výkonnějších potomků. Jsou cíleně kříženi za účelem podávání vysokých sportovních výkonů jak v individuálních třídách, tak i v závodech spřežení.

V současnosti jsou nejvýkonnější z nich pojmenováni jako Evropský saňový pes a

Alaskan husky.

Informace o těchto závodních psech najdete např. na webových stránkách:

http://evropsky-sanovy-pes.hafici.cz/

http://www.mushing.cz/index.php?kod=&modul=casopis&m1=clanek&id_clanku=175

https://en.wikipedia.org/wiki/Alaskan_husky

Čistokrevní

Pod tímto označením jsou obvykle uváděna plemena, která jsou ze saňových psů široké veřejnosti nejvíce známa a v závodech sportu psích spřežení často startují ve zvláštních kategoriích. Jejich chov je určen standardy pro jednotlivá plemena, a protože se výkonnostně nemohou rovnat pro tento sport speciálně vyšlechtěným závodním jedincům, hovoříme o nich spíše jako o psech sportovních.

Na závodech jsou proto v některých disciplínách z důvodu různé výkonnosti psů otevřeny také skupiny kategorií pro severská plemena dle FCI. Jedná se nejčastěji o kategorie otevřené pro sibiřské husky a dále o kategorie uzavřené pro ostatní severská plemena, tj. pro aljašské malamuty, grónské psy a samojedy. Navíc v některých kategoriích pro „čistokrevné“ mohou startovat i závodníci s českými horskými psy.

V prostředí závodů psích spřežení se setkáváme s těmito plemeny „čistokrevných“:

Aljašský malamut

Grónský pes

Samojed

Sibiřský husky

Český horský pes

Informace o jednotlivých plemenech najdete na webových stránkách

Klubu severských psů (http://www.polardogs.cz/)

a Klubu českého horského psa (http://www.ceskyhorskypes.cz/).

František Burda