Z historie závodů: Ledová jízda - Memoriál dr. Václava Vojtěcha

1.2.2017

Dr. Václav Vojtěch byl český spisovatel, dobrodruh, cestovatel a polárník, který v rámci expedice admirála Byrda stanul v roce 1929 jako první Čech na území Antarktidy.

Svých zkušeností psovoda chtěl využít i ve prospěch obyvatel našich hor a vyšlechtit pro ně nové domácí plemeno tažných psů. Dovedl si velice dobře představit smečky psů, které třeba v Krkonoších rozvážejí zásoby od chaty k chatě. Důkazem vážnosti jeho úmyslu bylo štěně saňového psa, které s sebou právě z Antarktidy přivezl. V sedmdesátých letech oživil Vojtěchův plán na zavedení tažných psů v našich horách Petr Hanzlík a jeho kamarádi, kteří založili chov nového plemene, českého horského psa.

Na Vojtěchovu počest byl nazván první ročník expedičního závodu, který se konal ve dnech 14. - 16. března 1986 v Krkonoších, Memoriálem dr. Václava Vojtěcha. Dnes je tento nejstarší dosud pořádaný závod psích spřežení u nás známý především jako Ledová jízda.

Ledovka prověří spřežení v extrémních podmínkách

Ledovka, jak se taky zkráceně závodu říká, je výjimečný závod, inspirovaný dlouhými traily arktickými pustinami. Je to fyzicky a orientačně velmi obtížný více etapový závod v drsném horském prostředí Krkonoš, s velkým výškovým převýšením, se společným startem, noční etapou a opakovaným bivakováním mimo horské boudy. Závod neodpovídá běžným mezinárodním pravidlům pro dlouhé etapové závody, je specifický, a proto patří mezi tzv. atypické závody. Jedná se o extrémní závod, v němž účastníci startují na vlastní nebezpečí.

Na závodníky čeká několik etap o celkové délce 150 až 200 km. V kategorii Ledová jízda startují osmi až desetičlenné psí smečky s musherem a běžkařem, který může být připoután k saním nebo jet samostatně. Právě kombinovanými týmy je Ledová jízda naprostý světový unikát. V kategorii Traper jedou týmy tvořené osmi psy a musherem. V průběhu závodu smí členové družstva používat potraviny, krmivo pro psy, materiál a bivakovací potřeby pouze své vlastní, dovezené v saních nebo přidělené pořadatelem.

Premiérový ročník Memoriálu dr. Václava Vojtěcha, kterého se v roce 1986 zúčastnilo devět posádek převážně s českými horskými psy, vyhráli Petr a Josef Elsterovi. Vítězem letošní Ledové jízdy se stal rudnický musher Jiří Vondrák s běžkařem Davidem Chaloupským. Jiří Vondrák jako první v historii vyhrál Ledovku už pošesté. Na svém kontě má zároveň i největší počet účastí, letos jel už počtrnácté.

Osudový konec na lodi

Začátkem srpna 1932 měl dr. Vojtěch odplout na svou další expedici. Ještě před odjezdem nechtěl odmítnout pozvání do prázdninového tábora skautů v Sadské. Na kánoi se jel projet s kamarádem po Labi. Tehdy se to stalo… Osud? Náhoda? Zlomové situace mívají spoustu synonym. Člun se s nimi převrátil a Václav Vojtěch už živý nikdy nevyplaval. Plány a naděje mírný proud odnesl do moře a odsud snad i do míst blizardů a sněžné slepoty. Život Václava Vojtěcha skončil předčasně ve věku třiceti let. Pak už nic nebylo jako dřív. I jeho pes York, kterého si přivezl z Antarktidy, to asi poznal. Umřel zanedlouho po něm.

První triatlon se psem na světě byl v Sadské

Na počest prvního českého polárního badatele se začal od roku 1993 v Sadské u Poděbrad pořádat historicky první světový triatlon se psem. V devadesátých letech se konal pod názvem Letní memoriál dr. Václava Vojtěcha. Tento závod v triatlonu se psem nacházíme v termínových kalendářích dodnes, jméno dr. Václava Vojtěcha však již v jeho názvu chybí.