Začínáme s canicrossem

3.2.2017

Kdy začít? Pokud přemýšlíte o své budoucí účasti na canicrossovém závodě, už jste začali! Důležitější otázkou je Jak začít?

Pokud jste se pro canicross rozhodli a chcete jím naplnit část svého života, určitě jste také přemýšleli, co vše proto budete muset udělat, obětovat nebo změnit. Pro začátek byste si měli zkusit odpovědět na tyto otázky:

1. Jaký bude náš tým?

Zde se naskýtá hlavně otázka: "… s jakým psem budete běhat?" Zda už psa máte nebo si ho budete teprve pořizovat.

Pokud pejska máte a je "tím vyvoleným", uvažte, jestli je tím pravým. Bude se právě pro canicross hodit? Má k tomu předpoklady a bude ho to bavit? Nebudu nakonec zklamán?

Pokud pejska nemáte a budete chtít běhat závody, máte dvě možnosti. Buď si ho půjčit (vyzkoušet si canicross třeba v jednom závodě) či půjčovat, nebo si ho pořídit.

První varianta je méně vhodná, ale záleží na tom, kdo vám ho půjčí a jak budete na sebe zvyklí před tím, než se společně postavíte na start závodu.

Lepší je mít psa vlastního. V takovém případě vám nastanou, doufám, že příjemné starosti, s jeho výběrem.

Podobné rozhodování platí i budete-li mít možnost volby ze dvou či více psů.

2. Budeme na to mít?

Každý z nás je jiný. Jeden je ve výborné fyzické kondici, má bohaté zkušenosti a předpokládá, že mezi canicrossovou špičku vlétne jako meteor. Jiná se sportem teprve začíná, nemá ani kynologické zkušenosti, zatím moc toho neuběhla, ale chce to zkusit. Většina z nás se pohybuje někde mezi těmito "extrémy".

Pokud však rozumně a soudně zhodnotíte vaše předpoklady a postavíte si reálné prvotní cíle, můžete se, dříve či později, postavit na start vedle ostatních.

3. Jak jsme připraveni?

Běh se psem je potřeba vyzkoušet. Zjistit, co to obnáší, načerpat alespoň ty nejzákladnější zkušenosti. Zjistit, jestli to pejska i vás bude bavit. Zda si hned při prvním startu neutrhnete ostudu a ostatním nezkazíte závod. Přemýšlejte o tom, ale nemějte zbytečně strach se postavit na start. Případně organizátory závodů při prezentaci upozorněte, že závodíte poprvé a oni vám určitě poradí, případně vás dají na konec startovního pole.

4. Co k tomu budeme potřebovat?

Začněme tím základním:

Pro pejska to bude postroj (jeho nový "dres"). V žádném případě netrapte psa tím, že by vás tahal jen za obojek! Věřte, dlouho by netahal.

Pro vás pak ke kompletnímu běžeckému vybavení (obuvi a oblečení) i slušivý doplněk v podobě canicrossového "opasku" a tažné šňůry.

5. Kdo nám může poradit a kde získáme další informace

Poradí vám především ti, kteří mají zkušenosti získané z mnoha absolvovaných závodů v canicrossu, a z jejich řad pak ti, kteří v tomto sportu něco dokázali a vědí, jaké to je "běžet se psem a větrem jako o závod". Dal bych k dobru výrok: "Já radit umím, ale nerozumím tomu!" Tak se ptejte a z odpovědí si vybírejte to, co je pro vás vhodné.
Důležité informace najdete na  stránkách makejsmanmatem, ale zkušenost k nezaplacení bude pro vás samotná účast na závodech. I když třeba jenom v roli diváka či pomocníka některého ze závodníků.

6. Kdy, kde a jak se budeme připravovat?

Canicross je především o pohybu. Běhat pusou nemá požadovaný efekt. Je třeba si např. uvědomit: Zvládneme to? Nebude tím trpět rodina? Jsou u nás podmínky pro trénink? Nebudu trápit psa běháním po asfaltu? Kdo mi s přípravou může pomoci? Které další pohybové aktivity mohu zahrnout do naší přípravy?

7. Co je potřeba si ještě uvědomit?

Předpokládám, že jste si plně uvědomili, co obnáší pořízení si běžeckého oblečení a obuvi (případně dalšího sportovního vybavení), a hlavně psa (např. starost o zvíře, vaše časové omezení, výcvik psa, finanční náklady - krmení, povinné základní poplatky, veterinární péče). A to je stejné i tehdy, pokud se právě canicrossu věnovat nebudete.

Účast na závodech vás taky bude něco stát. Platí se startovné, je nutno počítat s výlohami na cestu, popř. na ubytování.