Starty závodů v canicrossu probíhají intervalově nebo hromadně

29.7.2017

Starty závodů v canicrossu probíhají intervalově nebo hromadně

Bezpečné a bezkonfliktní provedení startu je základním předpokladem pro úspěšné absolvování canicrossového závodu. V našem článku Osm rad před prvním canicrossovým závodem jste si mohli přečíst o tom, na co si dát na startu pozor. Jak ale takový start probíhá a jaká jsou ta základní pravidla, která byste měli dodržovat?

(http://www.makejsmanmatem.cz/newsdetail/osm-rad-pred-prvnim-canicrossovym-zavodem_17)

Při intervalových startech pořadatel v prvním kole určí pořadí startujících závodníků. Do případných dalších kol závodu se startuje dle umístění po předcházejícím kole (buď od nejlepšího závodníka v průběžném pořadí, nebo naopak v opačném pořadí, tj. od toho nejpomalejšího běžce). Většinou vybíhají canicrossaři po jednom, zpravidla v intervalu jedné minuty (někdy třiceti i méně sekund).

Do druhého kola (nebo některé z dalších etap závodu) se stále častěji startuje i atraktivní Gundersenovou metodou (tedy s takovou časovou ztrátou, jakou měli jednotliví závodníci na nejlepšího běžce po prvním kole).

Stále oblíbenější a v závodech využívaný je hromadný start, při němž vybíhá celé startovní pole najednou. Jestliže to startovní prostor neumožňuje, vybíhá se po menších skupinách (ve vlnách).

Výhodou hromadných startů je, že

- pořadatelé snáze a rychleji odstartují všechny závodníky a zkrátí tak dobu trvání závodu,

- diváci mají dokonalý přehled o průběhu závodu a při doběhu závodníků znají hned konečné pořadí,

- běžci i jejich pejsci jsou na startu více motivováni konkurencí a v průběhu závodu se mohou vyhecovat k lepším výkonům.

S hromadným startem se čeští závodníci poprvé setkali na prvním Eurocanicrossu v Belgii v roce 1998, kde takto proběhl začátek závodu mužských i ženských štafet. O rok později stejným způsobem startoval i první závod štafet u nás, v Červeném Kostelci. Hromadný start na mistrovství republiky v kategoriích žen i mužů prvně viděly Olšany u Rousínova v roce 2000.

Obecně se dá říci, že pravidla pro provedení startu závodu v canicrossu jsou obdobná jako třeba u atletických závodů. Závodník startuje s viditelně umístěným startovním číslem na přední části těla. Pes je s tělem běžce spojen odpruženou tažnou šňůrou s amortizérem. Běžec i jeho pes musí stát za startovní čárou.